عملی‌کردن آرمان‌های شهدا، تقدیر راستین از فداکاری آنان است

«اگر آزادی ما زیر سوال برود، اگر غرور ملی ما درهم شکسته شود و اگر استقلال ما نابود گردد، در آن صورت زندگی برای ما کوچکترین لذت و ارزشی نخواهد داشت.» (قهرمان ملی احمدشاه مسعود)

نوزدهمین سال‌روز شهادت بزرگ‌مرد جهاد و مقاومت افغانستان، شیرمرد دره‌های پنجشیر و خار چشم دشمنان وطن، فرمانده بزرگ احمدشاه مسعود و هفته‌ی شهید را به ملت مجاهد و شهیدپرور افغانستان تسلیت می‌گویم.
آغاز هفته‌ی شهید با روز شهادت فرمانده شهید احمدشاه مسعود، از این‌رو بسیار مناسب است که او شخصیت کلیدی در تاریخ معاصر کشور بود و برای تشکیل نظام اسلامی، استقلال کشور، تمامیت ارضی و وحدت ملی تا آخرین روز زندگی‌اش مبارزه کرد.
نوزده‌سال پیش در چنین روزی، کوردلان سیاه‌اندیش، قامت رسای ابر مرد جهاد و مقاومت افغانستان را به خاک و خون کشیدند و یک‌بار دیگر مردم قهرمان‌پرور افغانستان بزرگ را به ماتمی بزرگ نشاندند.
شهید احمدشاه مسعود، الگوی بی‌بدیل آزادی‌خواهی و وحدت ملی در کشور بود و صدحیف که فاجعه‌ی هجدهم سنبله که در نتیجه‌ی یک توطئه‌ی استخباراتی ترورریستی به وقوع پیوست، افغانستان و ملت تشنه‌ی صلح آن را، از این بزرگ‌مرد، که نیاز مبرم این روزهای کشور است، محروم کرد. در بخشی از سخنان فرمانده قهرمان آمده است : «در افغانستان وحدت ملی در تحقق عدالت اجتماعی است، ما باید نظامی ایجاد نماییم که بتوانیم هم با خود زندگی کنیم و هم با دنیای بیرون. آرزومندی قلبی من این است که در بازسازی آینده‌ی افغانستان سهیم باشم» سخنان او نشان‌دهنده‌ی وطن‌پرستی، اشتیاق به آبادسازی وطن و وحدت ملی است.

شهید احمدشاه مسعود کارنامه‌ی درخشانی دارد و هر یک از کارکردهایش را می‌توان به مثابه‌ی مکتب شجاعت و وطن‌پرستی پذیرفت. او توانست نیروهای مختلف نظامی و سیاسی را با وجود تفاوت‌هایی که داشتند، زیر سایه‌ی پرچم مقاومت ملی در مقابل تروریزم جهانی و در راه آزادی، استقلال و حاکمیت ملی کشور یک‌دست کند که گام بزرگی برای تقویت وفاق ملی بود؛ ازاین رو، اکنون پس از نزدیک به دو دهه همچنان در یادها زنده و نام و راهش سرمشق آزادی‌خواهان است.
بزرگداشت از هفته‌ی شهید و شهادت شهید صلح پروفیسور استاد برهان‌الدین ربانی، شهید وحدت ملی استاد عبد‌العلی مزاری، شهيد ملا نقيب آخند، شهيد حاجى قدير و صدها شهيد ديگر، کوچک‌ترین سپاس‌گزاری از هزاران شهیدی است که برای امروز و فردای ما و برای آرامش کشور از خودگذری کرده‌اند. اگرچه باید گفت که تجلیل واقعی از این مناسبت زمانی مصداق عینی پیدا می‌کند که آرمان‌ها، اهداف و تفکرهای شهدای بزرگ راه حق و عدالت کشور را در عمل زنده کنیم و آرزوهای‌شان را به حقیقت تبدیل کنیم.
هفته‌ی شهید فرصت بزرگی برای اندیشیدن در مورد کسانی است که حاضر شده‌اند برای آزادی و استقلال کشور و آسودگی هموطنان‌شان، از جان‌های عزیز خود بگذرند. این مسئولیت ماست که برای پاس‌داری از جان‌فشانی تمامی شهدای آزادی و ادامه‌دادن راه سبز آنان، برادری و برابری را تقویت کنیم و در برابر ظلم بجنگیم.