زندگی‌نامه

خالد نور، جوان‌ترین عضو هیأت مذاکره‌کنندهٔ جمهوری اسلامی افغانستان است که در ولایت بلخ، در شمال افغانستان به دنیا آمده است.

خالد نور، پیش از انتخاب‌شدن به عنوان عضو هیأت مذاکره‌کننده صلح افغانستان، نقش پررنگی در فعالیت‌هایی که در راستای تأمین صلح در کشور شده داشته و در نشست‌های متعددى دربارهٔ صلح افغانستان شرکت کرده است.

به عنوان نمایندهٔ مردم و به خصوص جوانان افغان در مذاکرات صلح با تحريك طالبان، او فرصت‌های گوناگونی برای نیابت از هم‌نسلانش داشته است. حضور در نشست سه‌روزه‌ی گفت‌وگوهای صلح بین نمايندگان تحريك طالبان و گروهی از سیاست‌مداران مطرح افغان در مسکو در ماه مى ٢٠١٩ یکی از این فرصت‌های مهم بود.

حضور در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و تحريك طالبان در قطر، در جولای 2019 یکی دیگر از تجارب او است.

نشست دوحه یکی از نشست‌های مهم در زمینهٔ جستجوی راه‌های رسیدن به صلح افغانستان بود. دراین نشست گفت‌وگوهای گسترده‌ای با موضوع پایان دادن به جنگ 19 ساله، بین نمایندگان افغان از طیف‌های مختلف سیاسی و اجتماعی با نمایندگان تحریک طالبان صورت گرفت که نقش خالد نور نيز در كنار بقيه نمايندگان پررنگ بود و به نمايندگى از افغانستان موارد مهم و سرنوشت سازى را مطرح نمود.

در ماه جولای او در نشست دوحه و نشست صلح پاکستان با حضور عده اى از سياست مداران افغاستان نیز شرکت کرد و بحث‌های مهمی را مطرح کرد. این نشست با هدف تسهیل و هموارسازی راه برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با هدف پایان‌دادن به بیش از دو دهه جنگ با طالبان و تقویت تلاش‌ها برای صلح با این گروه برگزار شد.

خالد نور به نمایندگی از افغانستان در همایش سالانه‌ی جوانان در سازمان ملل متحد نیز حضور مفید و موثر داشته است.

وی در چند سال گذشته به صورت پیهم با اقشار مختلف مردم کشور دیدار و دیدگاه‌های آنان را جمع‌آوری کرده تا بتواند صدای رسای شهروندان کشور به ویژه نسل جوان در مذاکرات آتی صلح باشد. وی فرزند عطامحمد نور، یکی از نام‌دار ترین سیاستمداران افغانستان است که دارای پایگاه بسیار وسیع مردمی در سراسر افغانستان می‌باشد.

خالد نور در مکتب افغان – ‌ترک افغانستان درس خوانده و سپس از اکادمی نظامی شاهی «سن‌هرست» و دانشگاه جورج میسون ایالات متحدهٔ امریکا فارغ التحصیل شده است.

او علاقمند مطالعه، فعالیت‌های اجتماعی، نقش داشتن در فعالیت‌های خیریه و فعالیت‌های عام‌المنفعه است. تا کنون چندین مقاله در رسانه‌های معتبر بین‌المللی در مورد راه‌های رسیدن به صلح در افغانستان نوشته است.
خالد نور، آموزش و تعلیم نسل‌ نو را راه موثری برای یک افغانستان باثبات و امن می‌داند و به همین منظور در کنار عضویت و فعالیت در کارزارهای پشتیبانی و تسهیل شرایط آموزشی، دانشگاه «جهان نور» را بنیان گذاشته است.